  • C1005X7R1H331M050BA
C1005X7R1H331M050BA
advertisement
Manufacturer No:
C1005X7R1H331M050BA
HK JDW NO:
769-C1005X7R1H331M050BA
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1005X7R1H331M050BA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
C1005X7R1H331M050BA Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1005X7R1H331M050BA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1005X7R1H331M050BA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1005X7R1H331M050BA
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    Ceramic
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm