  • C1206C102J5GACTU
C1206C102J5GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C102J5GACTU
HK JDW NO:
417-C1206C102J5GACTU
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1206C102J5GACTU Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C1206C102J5GACTU Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1206C102J5GACTU Applications
There are a lot of KEMET C1206C102J5GACTU applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C1206C102J5GACTU
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    NP0
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    50V
  • Height
    880μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm