  • C1206C103M5RAC7210
C1206C103M5RAC7210
advertisement
Manufacturer No:
C1206C103M5RAC7210
HK JDW NO:
417-C1206C103M5RAC7210
Purchasing and Inquiry
C1206C103M5RAC7210 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.This coefficient equals 15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C1206C103M5RAC7210 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1206C103M5RAC7210 Applications
There are a lot of KEMET C1206C103M5RAC7210 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1206C103M5RAC7210
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER/EMBOSSED PLASTIC, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    880μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm