  • C1206C123J5RACTU
C1206C123J5RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C123J5RACTU
HK JDW NO:
417-C1206C123J5RACTU
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
C1206C123J5RACTU
Purchasing and Inquiry
C1206C123J5RACTU Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C1206C123J5RACTU Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1206C123J5RACTU Applications
There are a lot of KEMET C1206C123J5RACTU applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1206C123J5RACTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.012μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER/EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    880μm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm