  • C1206C151J2GACTU
C1206C151J2GACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1206C151J2GACTU
HK JDW NO:
417-C1206C151J2GACTU
Datasheet:
C1206C151J2GACTU
Purchasing and Inquiry
C1206C151J2GACTU Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
C1206C151J2GACTU Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
C1206C151J2GACTU Applications
There are a lot of KEMET C1206C151J2GACTU applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1206C151J2GACTU
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    SMD Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    950μm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.88mm