  • C1210C104KCRACTU
C1210C104KCRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210C104KCRACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1210C104KCRACTU
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
C1210C104KCRACTU
Purchasing and Inquiry
C1210C104KCRACTU Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.A voltage of 500V can be used for operation.
C1210C104KCRACTU Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
C1210C104KCRACTU Applications
There are a lot of KEMET C1210C104KCRACTU applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1210C104KCRACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.091 2.30mm
  • Thickness
    2.3114mm