  • C1608NP02A050C080AA
C1608NP02A050C080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608NP02A050C080AA
HK JDW NO:
769-C1608NP02A050C080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608NP02A050C080AA Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
C1608NP02A050C080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C1608NP02A050C080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608NP02A050C080AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608NP02A050C080AA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm