  • C2012C0G2E472J125AA
C2012C0G2E472J125AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012C0G2E472J125AA
HK JDW NO:
769-C2012C0G2E472J125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012C0G2E472J125AA Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
C2012C0G2E472J125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V
C2012C0G2E472J125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012C0G2E472J125AA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C2012C0G2E472J125AA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm