  • C2012X7R1C475M125AB
C2012X7R1C475M125AB
advertisement
Manufacturer No:
C2012X7R1C475M125AB
HK JDW NO:
769-C2012X7R1C475M125AB
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X7R1C475M125AB Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C2012X7R1C475M125AB Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C2012X7R1C475M125AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X7R1C475M125AB applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
C2012X7R1C475M125AB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm