  • C3216CH1H562K060AA
C3216CH1H562K060AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216CH1H562K060AA
HK JDW NO:
769-C3216CH1H562K060AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216CH1H562K060AA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals CH indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
C3216CH1H562K060AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C3216CH1H562K060AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216CH1H562K060AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C3216CH1H562K060AA
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    CH
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    CH
  • Height
    0.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.030 0.75mm