  • C3216X5R1E475M160AA
C3216X5R1E475M160AA
advertisement
Manufacturer No:
C3216X5R1E475M160AA
HK JDW NO:
769-C3216X5R1E475M160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X5R1E475M160AA Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X5R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C3216X5R1E475M160AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C3216X5R1E475M160AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X5R1E475M160AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C3216X5R1E475M160AA
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.6mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm