  • C440C105K5R5TA
C440C105K5R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C440C105K5R5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C440C105K5R5TA
Package:
Axial
Datasheet:
C440C105K5R5TA
Purchasing and Inquiry
C440C105K5R5TA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
C440C105K5R5TA Features
a size/dimension of 0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C440C105K5R5TA Applications
There are a lot of KEMET C440C105K5R5TA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C440C105K5R5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    440
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    AxiMax 400 Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Voltage
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    3.81mm
  • Length
    10.16mm