  • C4AEGBW5400A3HJ
C4AEGBW5400A3HJ
advertisement
Manufacturer No:
C4AEGBW5400A3HJ
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4AEGBW5400A3HJ
Package:
Datasheet:
Description:
C4AE 40μF Film Capacitor POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
C4AEGBW5400A3HJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Published
    2016
  • Series
    C4AE
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    40μF
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    44mm
  • Length
    41.5mm
  • Width
    24mm