  • CC0201KRX7R8BB471
CC0201KRX7R8BB471
advertisement
Manufacturer No:
CC0201KRX7R8BB471
HK JDW NO:
898-CC0201KRX7R8BB471
Datasheet:
CC0201KRX7R8BB471
Purchasing and Inquiry
CC0201KRX7R8BB471 Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 25V, it can operate.
CC0201KRX7R8BB471 Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0201KRX7R8BB471 Applications
There are a lot of Yageo CC0201KRX7R8BB471 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0201KRX7R8BB471
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    170.097139μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    Halogen Free
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm