  • CC0201MRX5R4BB474
CC0201MRX5R4BB474
advertisement
Manufacturer No:
CC0201MRX5R4BB474
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC0201MRX5R4BB474
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CC0201MRX5R4BB474
Purchasing and Inquiry
CC0201MRX5R4BB474 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.
CC0201MRX5R4BB474 Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
CC0201MRX5R4BB474 Applications
There are a lot of Yageo CC0201MRX5R4BB474 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0201MRX5R4BB474
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm