  • CC0402KRX7R8BB151
CC0402KRX7R8BB151
advertisement
Manufacturer No:
CC0402KRX7R8BB151
HK JDW NO:
898-CC0402KRX7R8BB151
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CC0402KRX7R8BB151
Purchasing and Inquiry
CC0402KRX7R8BB151 Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CC0402KRX7R8BB151 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0402KRX7R8BB151 Applications
There are a lot of Yageo CC0402KRX7R8BB151 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0402KRX7R8BB151
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm