  • CC0603GRNPO0BN100
CC0603GRNPO0BN100
advertisement
Manufacturer No:
CC0603GRNPO0BN100
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC0603GRNPO0BN100
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CC0603GRNPO0BN100
Purchasing and Inquiry
CC0603GRNPO0BN100 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
CC0603GRNPO0BN100 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
CC0603GRNPO0BN100 Applications
There are a lot of Yageo CC0603GRNPO0BN100 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0603GRNPO0BN100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Dielectric
    C0G
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm