  • CC0603KPX7R9BB152
CC0603KPX7R9BB152
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KPX7R9BB152
HK JDW NO:
898-CC0603KPX7R9BB152
Package:
Datasheet:
CC0603KPX7R9BB152
Purchasing and Inquiry
CC0603KPX7R9BB152 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.This coefficient equals 15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
CC0603KPX7R9BB152 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0603KPX7R9BB152 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KPX7R9BB152 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KPX7R9BB152
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Published
  • Tolerance
    10%