  • CC0603KRX5R7BB225
CC0603KRX5R7BB225
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX5R7BB225
HK JDW NO:
898-CC0603KRX5R7BB225
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CC0603KRX5R7BB225
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX5R7BB225 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
CC0603KRX5R7BB225 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC0603KRX5R7BB225 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX5R7BB225 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX5R7BB225
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    800μm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm