  • CC0603KRX7R8BB154
CC0603KRX7R8BB154
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX7R8BB154
HK JDW NO:
898-CC0603KRX7R8BB154
Datasheet:
CC0603KRX7R8BB154
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX7R8BB154 Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
CC0603KRX7R8BB154 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0603KRX7R8BB154 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX7R8BB154 applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX7R8BB154
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm