  • CC0603KRX7R8BB331
CC0603KRX7R8BB331
advertisement
Manufacturer No:
CC0603KRX7R8BB331
HK JDW NO:
898-CC0603KRX7R8BB331
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CC0603KRX7R8BB331
Purchasing and Inquiry
CC0603KRX7R8BB331 Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
CC0603KRX7R8BB331 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0603KRX7R8BB331 Applications
There are a lot of Yageo CC0603KRX7R8BB331 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0603KRX7R8BB331
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm