  • CC0603MRX5R8BB105
CC0603MRX5R8BB105
advertisement
Manufacturer No:
CC0603MRX5R8BB105
HK JDW NO:
898-CC0603MRX5R8BB105
Datasheet:
CC0603MRX5R8BB105
Purchasing and Inquiry
CC0603MRX5R8BB105 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.With a voltage of 25V, it can operate.
CC0603MRX5R8BB105 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0603MRX5R8BB105 Applications
There are a lot of Yageo CC0603MRX5R8BB105 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0603MRX5R8BB105
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm