  • CC0805KKX7R9BB474
CC0805KKX7R9BB474
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KKX7R9BB474
HK JDW NO:
898-CC0805KKX7R9BB474
Datasheet:
CC0805KKX7R9BB474
Purchasing and Inquiry
CC0805KKX7R9BB474 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With the voltage 50V, it is capable of operating.
CC0805KKX7R9BB474 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC0805KKX7R9BB474 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KKX7R9BB474 applications of ceramic capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KKX7R9BB474
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm