  • CC0805KPX7R8BB104
CC0805KPX7R8BB104
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KPX7R8BB104
HK JDW NO:
898-CC0805KPX7R8BB104
Datasheet:
CC0805KPX7R8BB104
Purchasing and Inquiry
CC0805KPX7R8BB104 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
CC0805KPX7R8BB104 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0805KPX7R8BB104 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KPX7R8BB104 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KPX7R8BB104
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm