  • CC0805KRX5R5BB225
CC0805KRX5R5BB225
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX5R5BB225
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC0805KRX5R5BB225
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CC0805KRX5R5BB225
Purchasing and Inquiry
CC0805KRX5R5BB225 Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With a voltage of 6.3V, it can operate.
CC0805KRX5R5BB225 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V
CC0805KRX5R5BB225 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KRX5R5BB225 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX5R5BB225
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Manufacturer Package Identifier
    CC0805-0.85
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm