  • CC0805KRX7R6BB224
CC0805KRX7R6BB224
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX7R6BB224
HK JDW NO:
898-CC0805KRX7R6BB224
Datasheet:
CC0805KRX7R6BB224
Purchasing and Inquiry
CC0805KRX7R6BB224 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.With the voltage 10V, it is capable of operating.In this capacitor, the insulation resistance is 10GOhm (the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material).
CC0805KRX7R6BB224 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V
CC0805KRX7R6BB224 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KRX7R6BB224 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX7R6BB224
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    950μm
  • Length
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm