  • CC0805KRX7R8BB563
CC0805KRX7R8BB563
advertisement
Manufacturer No:
CC0805KRX7R8BB563
HK JDW NO:
898-CC0805KRX7R8BB563
Datasheet:
CC0805KRX7R8BB563
Purchasing and Inquiry
CC0805KRX7R8BB563 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.The insulation resistance of this capacitor is given by the difference between the resistances of two conductors or two sections of conductors separated by an insulating material.
CC0805KRX7R8BB563 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CC0805KRX7R8BB563 Applications
There are a lot of Yageo CC0805KRX7R8BB563 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
CC0805KRX7R8BB563
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1995
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm