  • CC1206JKNPODBN101
CC1206JKNPODBN101
advertisement
Manufacturer No:
CC1206JKNPODBN101
HK JDW NO:
898-CC1206JKNPODBN101
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CC1206JKNPODBN101
Purchasing and Inquiry
CC1206JKNPODBN101 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With the voltage 2kV, it is capable of operating.
CC1206JKNPODBN101 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV
CC1206JKNPODBN101 Applications
There are a lot of Yageo CC1206JKNPODBN101 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC1206JKNPODBN101
    Select All
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    2kV
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Voltage
    2kV
  • Height
    1mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm