  • CC1206JRNPO9BN331
CC1206JRNPO9BN331
advertisement
Manufacturer No:
CC1206JRNPO9BN331
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-CC1206JRNPO9BN331
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
CC1206JRNPO9BN331
Purchasing and Inquiry
CC1206JRNPO9BN331 Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With the voltage 50V, it is capable of operating.The insulation resistance of this capacitor is 100GOhm (100GOhm), which refers to the resistance of an alternating current between two electrical conductors or systems of conductors separated by an insulating material.
CC1206JRNPO9BN331 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CC1206JRNPO9BN331 Applications
There are a lot of Yageo CC1206JRNPO9BN331 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC1206JRNPO9BN331
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Series
    CC
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    600μm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm