  • CC1206ZKY5V7BB226
CC1206ZKY5V7BB226
advertisement
Manufacturer No:
CC1206ZKY5V7BB226
HK JDW NO:
898-CC1206ZKY5V7BB226
Datasheet:
CC1206ZKY5V7BB226
Purchasing and Inquiry
CC1206ZKY5V7BB226 Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
CC1206ZKY5V7BB226 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC1206ZKY5V7BB226 Applications
There are a lot of Yageo CC1206ZKY5V7BB226 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CC1206ZKY5V7BB226
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    IEC60068-1
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.075 1.90mm
  • Thickness
    1.905mm