  • CC1210ZKY5V7BB226
CC1210ZKY5V7BB226
advertisement
Manufacturer No:
CC1210ZKY5V7BB226
HK JDW NO:
898-CC1210ZKY5V7BB226
Datasheet:
CC1210ZKY5V7BB226
Purchasing and Inquiry
CC1210ZKY5V7BB226 Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.A voltage of 16V can be used for operation.
CC1210ZKY5V7BB226 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CC1210ZKY5V7BB226 Applications
There are a lot of Yageo CC1210ZKY5V7BB226 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CC1210ZKY5V7BB226
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Reference Standard
    IEC60068-1
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Dielectric
    Y5V
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Height
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.106 2.70mm
  • Thickness
    2.6924mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%