  • CC56-12SURKWA
CC56-12SURKWA
advertisement
Manufacturer No:
CC56-12SURKWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-CC56-12SURKWA
Package:
12-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Description:
.56" 4-DIGIT RED LED DISPLAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CC56-12SURKWA
  • Package / Case
    12-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Mfr
    Kingbright
  • Series
  • Size / Dimension
    0.748" H x 1.980" W x 0.329" D (19.00mm x 50.30mm x 8.35mm)
  • Color
    Red
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.85V
  • Current - Test
    10mA
  • Millicandela Rating
    72mcd
  • Wavelength - Peak
    645nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    4
  • Digit/Alpha Size
    0.56" (14.20mm)