  • CD143A-SR3.3
CD143A-SR3.3
advertisement
Manufacturer No:
CD143A-SR3.3
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CD143A-SR3.3
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
CD143A-SR3.3
Description:
TVS DIODE 3.3V 7V SOT143
Step5Bar-code shipping tag
CD143A-SR3.3
    Select All
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    2
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    200W
  • Power Line Protection
    Yes
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    7V
  • Peak Pulse Current
    12A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Max Surge Current
    30A
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    2mA
  • Breakdown Voltage
    4.5V
  • Capacitance @ Frequency
    4.5pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    3.5V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.397mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-253-4, TO-253AA
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Steering (Rail to Rail)
  • Applications
    Ethernet
  • Additional Feature
    LOW CAPACITANCE
  • Capacitance
    4.5pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.39mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    CD143A
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.3V