  • CGA2B3X7R1H223K050BD
CGA2B3X7R1H223K050BD
advertisement
Manufacturer No:
CGA2B3X7R1H223K050BD
HK JDW NO:
769-CGA2B3X7R1H223K050BD
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA2B3X7R1H223K050BD Overview
A program's size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CGA2B3X7R1H223K050BD Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA2B3X7R1H223K050BD Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA2B3X7R1H223K050BD applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA2B3X7R1H223K050BD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC, Epoxy
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Epoxy Mountable
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Copper (Ag/Pd/Cu)
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Thickness (Max)
    0.024 0.60mm