  • CGA5C2NP01H682J060AA
CGA5C2NP01H682J060AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA5C2NP01H682J060AA
HK JDW NO:
769-CGA5C2NP01H682J060AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5C2NP01H682J060AA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
CGA5C2NP01H682J060AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGA5C2NP01H682J060AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5C2NP01H682J060AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CGA5C2NP01H682J060AA
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    600μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.030 0.75mm