  • CGA5L2X7R1E105M160AA
CGA5L2X7R1E105M160AA
advertisement
Manufacturer No:
CGA5L2X7R1E105M160AA
HK JDW NO:
769-CGA5L2X7R1E105M160AA
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGA5L2X7R1E105M160AA Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
CGA5L2X7R1E105M160AA Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CGA5L2X7R1E105M160AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGA5L2X7R1E105M160AA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGA5L2X7R1E105M160AA
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Frequency
    48MHz
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    83
  • Memory Type
    FLASH
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
  • Core Architecture
    ARM
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    100
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%