  • CGJ3E2C0G1H6R8D080AA
CGJ3E2C0G1H6R8D080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGJ3E2C0G1H6R8D080AA
HK JDW NO:
769-CGJ3E2C0G1H6R8D080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGJ3E2C0G1H6R8D080AA Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.With a voltage of 50V, it can operate.
CGJ3E2C0G1H6R8D080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
CGJ3E2C0G1H6R8D080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGJ3E2C0G1H6R8D080AA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
CGJ3E2C0G1H6R8D080AA
    Select All
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.031 0.80mm
  • Thickness
    787.4μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
    Automotive
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    50V