  • CGJ3E2X7R1C104K080AA
CGJ3E2X7R1C104K080AA
advertisement
Manufacturer No:
CGJ3E2X7R1C104K080AA
HK JDW NO:
769-CGJ3E2X7R1C104K080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CGJ3E2X7R1C104K080AA Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
CGJ3E2X7R1C104K080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
CGJ3E2X7R1C104K080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation CGJ3E2X7R1C104K080AA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CGJ3E2X7R1C104K080AA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm