  • CL03A103KA3NNNC
CL03A103KA3NNNC
advertisement
Manufacturer No:
CL03A103KA3NNNC
HK JDW NO:
703-CL03A103KA3NNNC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CL03A103KA3NNNC
Purchasing and Inquiry
CL03A103KA3NNNC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.Its coefficient is X5R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
CL03A103KA3NNNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CL03A103KA3NNNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL03A103KA3NNNC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CL03A103KA3NNNC
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    330μm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm