  • CL03C470JA3ANNC
CL03C470JA3ANNC
advertisement
Manufacturer No:
CL03C470JA3ANNC
HK JDW NO:
703-CL03C470JA3ANNC
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
CL03C470JA3ANNC
Purchasing and Inquiry
CL03C470JA3ANNC Overview
Programs on this device are of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm size/dimension.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.A voltage of 25V is required to operate this capacitor.
CL03C470JA3ANNC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
CL03C470JA3ANNC Applications
There are a lot of Samsung Electro-Mechanics CL03C470JA3ANNC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
CL03C470JA3ANNC
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    CL
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
    Yes
  • Height
    300μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm