  • CR54-101KC
CR54-101KC
advertisement
Manufacturer No:
CR54-101KC
HK JDW NO:
738-CR54-101KC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CR54-101KC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR54-101KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CR54
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.209W 5.80mmx5.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    520mA
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    700mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    9.24MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Rated Current-Max
    0.52A
  • Height Seated (Max)
    0.191 4.85mm