  • CR75-271KC
CR75-271KC
advertisement
Manufacturer No:
CR75-271KC
HK JDW NO:
738-CR75-271KC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CR75-271KC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR75-271KC
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CR75
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.307Lx0.276W 7.80mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    420mA
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.11Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    4.8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Rated Current-Max
    0.42A
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm