  • CTX10-4A-R
CTX10-4A-R
advertisement
Manufacturer No:
CTX10-4A-R
HK JDW NO:
255-CTX10-4A-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CTX10-4A-R
Description:
INDUCT ARRAY 2 COIL 10.53UH SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CTX10-4A-R
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    20mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    13.97mm
  • Current Rating
    4.67A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    4.09A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    20mOhm Max
  • Inductance Tolerance
    25%
  • RMS Current (Irms)
    4.67A
  • Inductance - Parallel
    10.53 μH
  • Inductance - Series
    42.11 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    81mOhm Max
  • Current Rating - Series
    2.33A
  • Current Rating - Parallel
    4.67A
  • Inductance - Connected In Series
    42.11μH
  • Inductance - Connected In Parallel
    10.53μH
  • Current Saturation - Parallel
    4.09A
  • Current Saturation - Series
    2.05A
  • Height
    0.250 6.35mm
  • Length
    13.97mm
  • Width
    13.97mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    2.721554g
  • Core Material
    Ferrite, Metal
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    OCTA-PAC® PLUS
  • Size / Dimension
    0.550Lx0.550W 13.97mmx13.97mm
  • Tolerance
    ±25%