  • DRQ125-100-R
DRQ125-100-R
advertisement
Manufacturer No:
DRQ125-100-R
HK JDW NO:
255-DRQ125-100-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
DRQ125-100-R
Description:
COILTRONICS DRQ125-100-RINDUCTOR, DUAL, SMD, 10UH, 5.35A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DRQ125-100-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    4.082331g
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    DRQ
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    18.9mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    12.5mm
  • Current Rating
    5.35A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Current
    2.67A
  • Max DC Current
    7.17A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    18.9mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    5.35A
  • Self Resonant Frequency
    100kHz
  • Inductance - Parallel
    9.65 μH
  • Inductance - Series
    38.6 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    75.7mOhm
  • Current Rating - Series
    2.67A
  • Current Rating - Parallel
    5.35A
  • Inductance - Connected In Series
    38.62μH
  • Inductance - Connected In Parallel
    9.654μH
  • Current Saturation - Parallel
    7.17A
  • Current Saturation - Series
    3.59A
  • Height
    0.236 6.00mm
  • Length
    12.5mm
  • Width
    12.4968mm