  • CWR09FC476KB
CWR09FC476KB
advertisement
Manufacturer No:
CWR09FC476KB
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-CWR09FC476KB
Package:
2915 (7338 Metric)
Datasheet:
CWR09FC476KB
Purchasing and Inquiry
CWR09FC476KB Overview
In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor has a leakage current of 0.005mA.This capacitor has a dissipation factor of 10 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.1.
CWR09FC476KB Features
a leakage current of 0.005mA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
CWR09FC476KB Applications
There are a lot of KEMET CWR09FC476KB applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Consumer
  • Avionics,
  • Computer
  • Airbag systems
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
CWR09FC476KB
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2915 (7338 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09
  • Size / Dimension
    0.285Lx0.150W 7.24mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Resistance
    900mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    3.81mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7338
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Failure Rate
    B (0.1%)
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.005mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    H
  • Height Seated (Max)
    0.125 3.17mm
  • Length
    7.24mm