  • CY7C63513C-PVXC
CY7C63513C-PVXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C63513C-PVXC
HK JDW NO:
217-CY7C63513C-PVXC
Package:
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
CY7C63513C-PVXC
Description:
5V V 2.794mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 40 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY7C63513C-PVXC Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for USB Microcontroller.A space-saving advantage is that it is included in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.Surface Mount is the way to mount it.This item can be found in package Tube.M8B core processor is present on the device.During work, the temperature should remain at 0°C~70°C.The type of memory it uses is OTP (8kB).Because the supply voltage is 4V~5.5V, high efficiency can be achieved.A total of 40 I/Os are present.To find equivalent components, use its CY7C63513 base part number.At DUAL, its terminals are located.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY7C635xx.A 48 termination is contained within it.Application Specific Microcontroller is a member of the M8? series of electrical components.Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved.As far as data storage is concerned, EPROM, OTP is used as the memory type.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - MICROCONTROLLER, RISC.For its construction, 48 pins are used.In total, it has 48 pins.The component is included in Microcontrollers.The devices have a memory size of 8kB that can be used to store programs and data.Its core architecture is M8C.A 5V source of power is being used to run it.At a frequency of 12MHz, it exhibits excellent efficiency.A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 5V by using it.Currently, there are 1 available channels.
CY7C63513C-PVXC Features
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY7C63513C-PVXC Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY7C63513C-PVXC Microcontroller applications.
  • Magnetic resonance imaging (MRI)
  • Industrial instrumentation devices
  • Microwave ovens
  • Projector
  • Current meter
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Ipod
  • Process control devices
  • Light sensing & controlling devices
  • Graphic terminals
Step5Bar-code shipping tag
CY7C63513C-PVXC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    M8™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    USB Microcontroller
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C63513
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    PS/2, USB
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    40
  • RAM Size
    256 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    M8B
  • Program Memory Type
    OTP (8kB)
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    12 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Rate
    1.5 Mbps
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Core Architecture
    M8C
  • ROM Programmability
    OTPROM
  • Controller Series
    CY7C635xx
  • Height Seated (Max)
    2.794mm