  • CY7C65631-56LTXI
CY7C65631-56LTXI
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65631-56LTXI
HK JDW NO:
217-CY7C65631-56LTXI
Package:
56-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.15V~3.45V CMOS USB 2.0 Controllers Interface ICs QUAD CY7C65631 56 Pins Hub Controller 0.5mm 56-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65631-56LTXI Overview
There is a package called 56-VFQFN Exposed Pad that contains it, and you can find it there. It is easy to carry thanks to its Tray-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use 3.15V~3.45VV power. As you can see, the terminations of the wire are in 56. When the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved. In the world of numbers, it is a member of the CY7C65631 family. To operate, 56 pins are required. This gadget has a total of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/Peripheral IC. There is a setting on the gadget that sets the supply current to 260mA. 3.3V is the optimal supply voltage for maximum efficiency. Copper is the main component of this electrical component, which is part of the EZ-USB HX2LP Lite? series. In Bus Controllers this device is self-contained. In this case, 4 transceivers are involved.
CY7C65631-56LTXI Features
Bus Controllers subcategory
CY7C65631-56LTXI Applications
  • External USB Storage
  • Docking Stations
  • STBs
  • Ultrabook/Notebook Computers
  • Dimming Control Devices
  • Mobile phones
  • Telecom, 5G LTE Base-Station
  • Gaming Devices and E?books
  • Smartphones
  • Industrial and Embedded PCs
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65631-56LTXI
    Select All
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY7C65631
  • Function
    Hub Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    260mA
  • Data Rate
    480 Mbps
  • Protocol
    USB
  • Number of Transceivers
    4
  • Standards
    USB 2.0
  • Height
    700μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    56-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    56
  • Weight
    191.387631mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    EZ-USB HX2LP Lite™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    56
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V