  • CY7C65642-28LTXC
CY7C65642-28LTXC
advertisement
Manufacturer No:
CY7C65642-28LTXC
HK JDW NO:
217-CY7C65642-28LTXC
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY7C65642-28LTXC
Description:
3.15V~5.25V USB 2.0 I2C, SPI Controllers Interface ICs CY7C65642 28 Pins Controller 28-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CY7C65642-28LTXC Overview
In the 28-WFQFN Exposed Pad package, you can find it. Easy-to-carry Tray-shaped packaging. A temperature regulation of 0°C~70°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 3.15V~5.25VV to work. This number is part of the CY7C65642 family. It is operated by 28 pins. Currently, the gadget is receiving current from a 88.7mA-shaped supply. When the supply voltage is set to 5.25V, maximum efficiency is achieved. It is a copper-based electrical component from the HX2VL TetraHub? series. It is made possible by the maximum operating temperature of 70°C°C, enabling stable operation. Reliability is ensured by operating it at a minimum temperature of 0°C degrees Celsius. There are currently 4 channels available. A supply voltage of 5.25VV can be withstand by it. As low as possible source voltage 3.15V is acceptable.
CY7C65642-28LTXC Features
CY7C65642-28LTXC Applications
  • Gaming Devices and E?books
  • Smart LED Lighting
  • Car Cigarette Jack
  • Personal media playe
  • Factory Automation and Process Controls
  • Smart handheld devices
  • Factory Automation
  • PDAs
  • Tablets/Mobile Devices
  • Transceivers for EMI
Step5Bar-code shipping tag
CY7C65642-28LTXC
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    28-WFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Supplier Device Package
    28-QFN (5x5)
  • Weight
    70.788759mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    HX2VL TetraHub™
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    3.15V~5.25V
  • Base Part Number
    CY7C65642
  • Function
    Controller
  • Operating Supply Voltage
    5.25V
  • Number of Channels
    4
  • Interface
    I2C, SPI
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Operating Supply Current
    88.7mA
  • Data Rate
    12 Mbps
  • Protocol
    USB
  • ESD Protection
    USB 2.0
  • Height
    700μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm