  • CY8C20347-24LQXI
CY8C20347-24LQXI
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20347-24LQXI
HK JDW NO:
217-CY8C20347-24LQXI
Package:
24-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
CY8C20347-24LQXI
Description:
3.3V V 0.6mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 4mm mm 20 CMOS 24 260 24
Purchasing and Inquiry
CY8C20347-24LQXI Overview
Considering its outstanding performance, Capacitive Sensing is an excellent choice.There is an option to purchase it in the 24-UFQFN Exposed Pad package, which saves space.Using Surface Mount, it is mounted.Application Specific Microcontroller comes in a Tray package.The device runs in M8C core processor.Work should be done at -40°C~85°C.The type of memory in which this program is stored is FLASH (16kB).Using the 1.71V~5.5V supply voltage allows for high efficiency.A total of 20 I/Os are available on this device.A comparable component can be found by using the base part number CY8C20347.The terminals of this device are located at QUAD.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20xx7/S.Currently, it consists of 24 terminations.Application Specific Microcontroller is a member of the CapSense? Controllers series of electrical components.Because the supply voltage is 3.3V, high efficiency can be achieved.Storage of data is performed using memory type FLASH.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has MICROPROCESSOR CIRCUIT.The structure is composed of 24 pins.Total number of pins is 24.Microcontroller falls under the category of Microcontrollers.A device with a memory size of 16kB can store programs and data.There is a maximum current supply of 4mA.Microcontroller is powered by a 1.8/5V?source.The device operates with a max frequency of 24MHz.Microcontroller is one of the members of the CPU family M8C.
CY8C20347-24LQXI Features
24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20347-24LQXI Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20347-24LQXI Microcontroller applications.
  • Security systems
  • Gas monitoring systems
  • Automatic staplers
  • Process control devices
  • Nintendo
  • Answering machines
  • Vacuum cleaners
  • Wastewater treatment
  • Radio
  • Temperature sensing and controlling devices
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20347-24LQXI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CY8C20347
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Core Processor
    M8C
  • Program Memory Type
    FLASH (16kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • ROM (words)
    16384
  • CPU Family
    M8C
  • Max Frequency
    24MHz
  • Controller Series
    CY8C20xx7/S
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    4mm