  • CY8C20636A-24LTXIT
CY8C20636A-24LTXIT
advertisement
Manufacturer No:
CY8C20636A-24LTXIT
HK JDW NO:
217-CY8C20636A-24LTXIT
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Description:
3V V 1mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm 36 CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
CY8C20636A-24LTXIT Overview
With its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Capacitive Sensing.To save space, it is included in the 48-VFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.In the package Tape & Reel (TR), it is included.M8C core processor is present on the device.Work should be done at -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is FLASH (8kB).Due to the 1.71V~5.5V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.There are 36 I/Os on it, which makes it a very simple device.In order to find similar components, it has a base part number of CY8C20636.QUAD is the location of its terminals.It is a part of the series of controllers CY8C20xx6A.Application Specific Microcontroller consists of 48 terminations.The electrical component is part of the series CapSense? Controllers.Because of the 3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.Data storage uses FLASH as its memory type.A total of 48 pins are used in its construction.In total, it has 48 pins.In Microcontrollers, this component is included.The devices have a memory size of 8kB that can be used to store programs and data.In this case, 4mA represents the maximum current supply.There is 1.8/5V power source in this device.Working at a frequency of 24MHz results in excellent efficiency.In total, there are 3 timers and counters.Microcontroller is part of the M8C CPU family.
CY8C20636A-24LTXIT Features
48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
CY8C20636A-24LTXIT Applications
There are a lot of Cypress Semiconductor Corp CY8C20636A-24LTXIT Microcontroller applications.
  • Robotic prosthetic limbs
  • Microwave ovens
  • Data acquisition and control
  • Air fryers
  • Automatic staplers
  • Smartphone
  • Digital cameras
  • Switches
  • Set-top boxes
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
CY8C20636A-24LTXIT
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CapSense® Controllers
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Capacitive Sensing
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    CY8C20636
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    25.2 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Memory Type
  • Program Memory Type
    FLASH (8kB)
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Bit Size
    8
  • Data Bus Width
    8b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    8192
  • CPU Family
    M8C
  • Boundary Scan
    NO
  • RAM (words)
  • Bus Compatibility
    USB
  • Controller Series
    CY8C20xx6A
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm